Lekcje Ekonomii dla Młodzieży

Projekt Lekcje Ekonomii dla Młodzieży to jedna z ogólnopolskich akcji Stowarzyszenia KoLiber. Zaangażowanie Instytutu Misesa oraz Stowarzyszenia Koliber powodują co raz lepsze i prężniejsze działanie projektu. Pierwszy z wymienionych działa przede wszystkim naukowo, a  bezpośrednie docieranie do środowisk szkolnych pozostaje w gestii drugiego. Projekt, którego podstawą jest idea wspólnego dobra  i przyszłości pokoleń, za istotny cel stawia sobie kształcenie elit. Dotyczyć ono ma zaniedbanej i kulejącej w naszym kraju znajomości podstaw ekonomii.

Zgodnie z podejściem innowacyjnym w dydaktyce, lekcje mają cel kształcenia teoretycznego i praktycznego. Uczestnicy mają zapoznawać się z mechanizmami wolnego rynku i nabywać związane z tym kompetencje.

Tematy realizowane według logicznej struktury to:

1. Po co nam ekonomia?

2. Dlaczego woda jest tańsza od diamentów? O wartości i wymianie słów kilka.

3. Historia i cechy pieniądza.

4. Tajniki bankowości.

5. Jaki jest sprawiedliwy podział dochodu?

6. Oszczędzać czy konsumować?

Lekcje łączą różne metody przekazu i konstruowania wiedzy uczestników – wykład, dyskuja, film, zadania. Prowadzący korzystają ze szczegółowo opracowanych konspektów z merytorycznie opisanymi zagadnieniami. Również mają możliwość uczestniczenia w szkoleniach przed prowadzeniem jakichkolwiek zajęć. Ideą projektu jest rozwój nie tylko uczestników ale i również prowadzących, którzy nie mają spełniać roli wszystkowiedzących mistrzów, a są otwarci na dyskusję i poważne traktowanie zaangażowania intelektualnego uczestników lekcji.

Szkoła, która wyraża zgodę na realizację projektu, staje się partnerem w przedsięwzięciu. Nie ponosząc żadnych kosztów, jedynie udostępnia salę do zajęć.

W dniach 4-15.01.2016 r. zrealizowaliśmy wszystkie 6 lekcji w dwóch klasach (klasa 1A i 1B) Technikum ekonomicznego im Mikołaja Kopernika w Olsztynie przy ul. Bałtyckiej 37. Zajęcia prowadzili: Mateusz BeczakEmil BerebeckiMartyna LichaczŁukasz Łupiński i Kacper Jabłonka.

1DSC_00931 (2)3DSC03129

W dniach 8-11.03.2016 r. zorganizowaliśmy w I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza przy ul. Mickiewicza 6 w Olsztynie po jednej lekcji (lekcja 5 – Jaki jest sprawiedliwy podział dochodu?) we wszystkich klasach pierwszych. Zajęcia prowadzili: Monika Dziekanowska, Emil BerebeckiKacper JabłonkaAdam Tryzna. Poniżej znajduje się kilka zdjęć z lekcji w LO1.

Lekcje ekonomii - LO1 - Monika Dziekanowska DSC03375Lekcje ekonomii - LO1 - Adam TryznaDSC01659

6 maja 2016 r. w Zespole Szkół w Barczewie w klasie I Liceum Ogólnokształcącego Monika Dziekanowska zrealizowała lekcję 5 (Jaki jest sprawiedliwy podział dochodu?).

 

Koordynatorem projektu Lekcje ekonomii dla młodzieży w Olsztynie jest Kacper Jabłonka

tel: 727 931 813 e-mail: kmjablonka@gmail.com

źródło: http://ekonomiadlamlodziezy.pl/